Yeni Model Tapu İşlemi

Bir gayrimenkulün ilk veya ikici el satışında sahipliği kayda geçirme işlemi olan tapu işlemi, teknoloji ile birlikte değişkenlik kazandı.

Tapu işlemi nasıl yapılır?

Gayrimenkul alım ve satımı çok sık yapılmayan, belki de bir çok kişinin hayatında bir defa yapacağı bir alışveriş olduğu için, bunun kayda geçirilme işleminde de bilgi sahibi olmayabiliyor. Bu işlemde hataya düşmemek ve olası sahtekarlık durumuna maruz kalmamak için tapu işlem süreçlerini bilmekte yarar var.

Bir gayrimenkulün tapu işleminin gerçekleştirilmesi için alıcı ve satıcı birlikte tapuya müracaat eder. Kimlik aslı ve fotokopileri, tapu aslı veya fotokopisi, fotoğraf ve raiç bedel belgesi. Raiç bedel kağıdı önceden belediyelerden alınırken yakın zamanda ilgili tapu müdürlüklerinden alınması yönünde bir uygulamaya gidildi.

Bu alışverişte eğer kredi kullanılıyorsa bir gün önceden, onaylanmış olan kredinin ipotek evraklarını da bankadan almış ve o gün diğer evraklarla birlikte tapu başvurusu esnasında teslim ediyor olmalısınız. Kredili tapu işleminde, kredi çekilen bankanın avukatı tapu işlemine refakat eder. İlgili avukat iletişim bilgisini, ipotek evrakını bankadan alırken kredi memuru veriyor olacaktır. Avukatı arayarak hangi gün ve hangi tapu dairesinde işlem yapacağınızı bildirmeniz gerekmektedir.

Tapu için evrakların verilmesi akabinde Halkbankası’na tapu işlem bedelleri yatırılması gerekiyor. Daha sonra, cep telefonuna gelen son imza saatinde tapu müdürülüğünde imzalar atılır ve tapu işlemi gerçekleşmiş olur. Bu büyük miktar içeren bir alışveriş olması sebebiyle, tapu memuru imzadan önce satıcıya parasını alıp almadığını sorar, teyit eder ve işlemi gerçekleştirir. Nakit satışlarda elden verilecekse işlemden önde para sayılır ve satıcıya teslim edilir. Kredili satışlarda banka aracı olduğundan işlem banka kontrolünde gerçekleşir. Muhtemelen banka işlem öncesinde bir bloke çek verir. Kredi kullanan alıcı çeki imzadan önce satıcıya verir, satıcı da işlem sonrasında bloke çekle bankaya giderek parasını alır.

Tapu işlem süreçleri normal şartlarda bu şekilde ilerler. Satıcı kişi bir tüzel kişilik ise, gerekli evraklarda farklılık oluşabilmektedir. Onlar için bir uzmandan görüş alabilirsiniz.

Tapu işlemine teknoloji dokunuşu

Teknolojinin gelişimi tapu işlemine de en hızlı şekilde yansıyor. Bir kaç yıl önce Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün devreye aldığı Tapu Takas uygulaması ile tapuda para devirleri daha güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Tapu Takas işlem süreçlerini diğer yazıda aktarıyor olacağız. Ayrıca, 181 telefon hattı üzerinden ve randevu.tkgm.gov.tr adresi üzerinden tapu randevusu alınarak işlemler hızlandırılabiliyor.

Bunlarında dışında artık bütün evrakların internet ortamında tapu müdürlüğüne aktarılabildiği, parasal işlemin Tapu Takas üzerinden gerçekleştiği, sadece son imza için fiziken tapu müdürlüğüne gidilmesi gereken bir Web Tapu döneminin ön hazırlığı yapılıyor. Kısa süre sonra tamamen bu şekilde bir tapu işlem süreci yaşıyor olacağız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir