Yabancıya Konut Satışı, Mart Ayında da Düşüşünü Sürdürdü

Tüik Mart ayına ait konut satış verilerini açıkladı. Buna göre; Mart ayında Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre %10 oranında  artarak 128.923 oldu. Yabancıya satış ise yüzde 1,1 düştü.

Mart ayında yabancıya satışta düşüş devam etti

Geçen yıldan bu yana ve bu yılın ilk iki ayında yabancıya konut satışında sürekli bir düşüş yaşandı. Mart ayı verilerinin açıklanmasıyla netleşen yabancıya satış rakamı, bir önceki yılın aynı ayına göre %1,1 azalarak 1.578 olduğu görüldü.  Yabancıya konut satışında ilk sırayı 579 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 313 konut satışı ile Antalya, 124 konut satışı ile Bursa, 88 konut satışı ile Yalova, 80 konut satışı ile Sakarya ve 73 konut satışı ile Ankara izledi.

Yabancıya konut satışında düşüş devam ediyor olsa da Ocak ve Şubat aylarına nazaran biraz toparlanma olduğu görülüyor. Ocak ayında %5,2  düşüş ile 1.386 konut satılırken, bu rakam Şubat ayında %17,6 düşüş ile 1.306 satış olmuştu.

Irak vatandaşları birinciliği bırakmıyor

Uzun süredir konut alımında liderliği bırakmayan Irak vatandaşları, Mart ayında da birinciliğini devam ettirdi. 323 konut satın Irak’ı sırasıyla, 148 konut ile Suudi Arabistan, 139 konut ile Kuveyt, 115 konut ile Rusya Federasyonu ve 112 konut ile Afganistan izledi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir