Web Tapu’da Tapu İşlemi

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün son uygulaması Web-Tapu hizmeti uygulamasında nasıl işlem yapacağınızın adımları..

Web Tapu’da nasıl işlem yapılır?

Web Tapu ile hem tapu dairelerinin iş yükü hafifleyecek, hem vatandaşın zaman kaybı ortadan kalkacak. Web Tapu ile tapu işlem başvurusu yapılıyor, gerekli evraklar sisteme giriliyor, ödemeler yapılıyor ve son imza bekleniyor. İşte o adımlar..

https://portal.tkgm.gov.tr adresinden E-Devlet şifresiyle giriş yapıldıktan sonra sahip oldukları gayrimenkulleri görebilecekler. Satışı yapılmak istenen taşınmazı karşı tarafında görüntüleyebilmesi ve işlem başlangıcı için “yetki ver” seçeneği kullanılacak; “işlem yap” seçeneği ile işlemleri başlatılabilecek. Satıcı ve alıcının tapu müdürlüğüne fiziki olarak verdiği belgeler, tarayıcı vasıtasıyla bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra sisteme girilmesi gerekecek.

Bu işlem adımlarını tamamladıktan sonra sms olarak gelen tapu harcı ve döner sermaye ücretleri yine online olarak ödenebilecek. Ödemelerin yapılmasına binaen sms ile bildirilen randevu tarihinde fiziki olarak tapu müdürlüğünde imzaların atılması sonrasında işlem tamamlanmış oluyor.

Gayrimenkulün satış bedeli, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bir ödeme kolaylığı olan Tapu Takas sistemi üzerinden yapılabileceği gibi, klasik yöntemle de sağlanabilecek.

Web Tapu ile vatandaşlar sahteciliği karşı da korunacağı gibi, tapu dairelerinde bitmek bilmeyen rüşvet olaylarının da sonu gelmiş olacak.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir