Ticari Gayrimenkul, Ofis ve Turizm Pazarı Riskli

Yurtdışı ilişkilerinde yaşanan olumsuz gelişmeler ve yurtiçindeki ofis, turzim ve ticari gayrimenkuldeki şime, inşaatçısını da yatırımcısını da sıkıntıya sokabilir.

Turizm odaklı gayrimenkul yatırımı sıkıntıya sokar

Son yıllarda ülkemizin çevre ülkelerle yaşamış olduğu gergin olaylar ve bu tavrın her iki tara için de sürdürülmeye devam edilmesi, turizmde 8 milyar dolarlık bir kayıp yaşamamıza sebep oldu. Bu süreçte kaynağını otel yatırımı olarak değerlendirmek isteyen inşaatçı için risk unsuru barındıran bu durum, hali hazırda irili ufaklı bir çok otelin de kepenk indirmesine neden oldu. Gelecek yıllar için de turzmin bir anda iyileşmeyeceğini öngürürsek inşaat firmalarımızın turizm odaklı gayrimenkule ara vermelerinde yarar görülmektedir.

Ofis Pazarında  boş metrekare fazlası var

İstanbul ofis pazarında boş  metrekare fazlası olan İstanbul’da, 4 Levent, Maslak istikametinin fiyatları, ofis müşterisinin Anadolu Yakası ve Basın ekspres bölgesine yönelmesine sebep oluyor. Avrupa Yakası’ın merkezi ofis bölgelerindeki doluluk oranı, Reidin Gyoder 2. Çeyrek Ofis Raporuna göre %88, Anadolu Yakasında Ümraniye’de ise %96 olduğu görülüyor.

Cemal Bayar

Proje İdea Genel Müdürü

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir