Mesleki Güvence Olursa Komisyon Yeterli Olur

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının hazırlamış olduğu “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı”nda belirtilen emlak komisyon oranı, mesleki güvencenin sağlandığı ortamda yeterli olacaktır.

Yeni emlak yasasının faydası, eksiğinden çok

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının hazırlamış olduğu emlak yasasını kamuoyu ile paylaşması sonrasında, sektör paydaşları gibi bizler de yasanın fayda ve zararını değerlendiriyoruz. Emlak danışmanlığı mesleğinin kesin hatlarla bir yönetmeliğe bağlanmamış olması, piyasada faaliyet gösteren danışmanlarda çalışma güvensizliği yaratıyordu. Uzun zamandır beklenen yasa/yönetmelik taslağına baktığımızda, sağlayacağı fayda, zararından daha fazla olacaktır.

“Komisyon Oranı Tartışması Gereksiz”

Taslak içerisinde belirtilen komisyon oranı, sektörde faaliyette bulunan danışmanlık ve aracılık markalarının yönetimleri tarafından olumsuz olarak karşılandığını görüyoruz. Sektördeki yasa eksiğinden doğan güvencesizlik, sektör çalışanlarını etkilediği gibi mülk sahiplerini de etkilemekteydi. Kapıcı, site güvenliği, mahalle bakkalı gibi kişilerin komisyonculuk yapmasının önü alındığı ve mesleki olarak bilgi ve belge yeterliliği sınırı getirildiği bir çalışma ortamında, mülk sahipleri de bundan olumlu etkilenecek. Önüne gelenin mülkünü satmak ve kiralamak için aramayacağı bir çalışma ekosisteminde, çalışmayı tercih edeceği firma ve danışmanın kendisine sağlayacağı faydayı ve kendi hakları da daha belirgin olacağı için bugüne kadar kendisinin ilgilenmeyi tercih ettiği gayrimenkullerinde, emlak danışmanıyla çalışmayı tercih edeceği günleri göreceğiz. Bu sayede, alıcı ve satıcı için fren etkisi yaratan şimdiki komisyon uygulaması, yeni oran ile danışman ile çalışmayı teşvik edecektir.

Cemal Bayar

cemalbayar@projeidea.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir