Konutta yatırım için kötü barınma için iyi bir dönem

Konutta barınma için alımlarda iyi bir dönem içerisindeyiz. Bunun nedeni; yatırım rüzgarında esen getiride fiyat artış hızında gerilere düşmüş olmamız.

Konut getirisi mevduatın gerisine düştü

Uzun zamandır konuttan sağlanan getiri, mevduat faizlerinin gerisine düştü. Konut piyasasındaki esen yatırımcı rüzgarının piyasada yarattığı balon tehlikesi de bu sayede dengelenmiş oldu. Çünkü; arsa arazi sahipleri firmalar bu rüzgarın etkisiyle olabildiğince orantısız fiyatlar ve oranlarla proje geliştirdiler. Konut fiyatında özellikle İstanbul’da çok belirleyici olan arsa fiyatları, arsa sahiplerinin en fazla oranı elde etme isteği, müteaahitleri fiyatta yarışa sürüklüyor bu ise satış fiyatlarının olması gerekenin üzerinde olmasını sebep oluyordu. Şimdilerde ise yatırım amacıyla elindeki parasını gayrimenkul piyasasına yatıranlar iki defa düşünecek, diğer ekonomik alternatiflerde paralarını değerlendirmek isteyecekler. Bu sayede bütün gayrimenkul kategorilerinde daha ulaşılabilir fiyatlar göreceğiz.

IMF raporunda Türkiye 37. sıraya geriledi

Konut fiyat artış hızında diğer ülkelere kıyasla uzun süredir liderliği elinde bulunduran Türkiye, IMF raporuna göre 37. sıraya geriledi. Bu rapor, global yatırımcının listenin ilk sıralarındaki ülkelere doğru kaymaya sebep olacaktır. Yabancıya satışta ortadoğu ve arap ülkelerine hitap eden Türkiye açısında yabancıya satış, toplam satış içerisinde %3-4 oranlarına isabet ediyor. Dünya konut artış hızında geriye düşüş yabancı sayısında düşüş için tek başına bir etken değil. Ortalama olarak yabancıya satıla konut satış adedi artmadan aynı oranda devam edebilir.

Orta direk vatandaş için olumlu

Konut piyasasındaki bu gerileme olumsuz gibi görülüyor olsa da, esasında daha ulaşılabilir fiyatlar ile konut alma imkanı yaratması açısında; konut piyasasınında belirleyici olan orta direk vatandaşın alım yapabilmesi için daha iyi bir ortam yaratacak.

Cemal Bayar

cemalbayar@projeidea.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir