Konut alıcı ve satıcısının birbirini görmeden işlem yapacağı bir döneme giriyoruz

Gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde getirilen elektronik kolaylıklar sayesinde, alıcı ve satıcının birbirlerini görmeden işlem tamamlayacağı bir zamana giriyoruz.

İlk kolaylık ödemede, Tapu Takas

Gayrimenkul satışında ödeme işleminde getirilen bir kolaylık olan Tapu Takas, tapu devrinde gerçekleştirilen elektronik bir kolaylık olarak 1 yılı aşkın zamandır hayata geçirildi. Belki henüz bütün tapu işlemlerinde kullanılmıyor olsa bile, ödemedeki bu kolaylık sayesinde satıcı tarafında bir güven oluşturuldu.

Web Tapu ile büyük adım

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından bayram öncesinde işleme konan web tapu işlemi ile, alıcı ve satıcının birbirlerini görmeden işlem yapabileceği dönemin arafesini yaşıyoruz.

Yeni uygulama, hem vatandaşın işini kolaylaştıracak hem de tapu müdürlüklerinin iş yükünü azaltacak. İşlemlerini web-tapu üzerinden yapacak vatandaş, tapu dairesine gidip imza atacak. Web tapu e-devlet üzerinden kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek. Vatandaşlar uygulamayla taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyecek. Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapu aracılığı ile yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilecek. Web Tapu ile işlem başlatanlar, devir işleminin her aşamasında sms ile bilgilendirilecek ve enson imza için tapu müdürlüğüne gidecek.

Cemal BAYAR

PROJE İDEA Genel Müdürü

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir