Kadıköy’de piyasa sıkıntılı ama satış skorları iyi geliyor

İstanbul Anadolu Yakasının en merkez ilçesi; lüks konut ve kentsel dönüşümün merkezi Kadıköy’de piyasa sıkıntılı ama Kasık ayı konut satış verilerinde skor iyi.

Kadıköy’de piyasa sıkıntılı, caddede fiyatlar düştü..

Kadıköy‘ü kentsel dönüşüm vurdu.. Bir açıdan piyango olarak vurdu.. Bir diğer açıdan plansızlık olarak. Piyango kısmında; kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilen ve o günden bu yana yarım aksak devam eden bir Fikirtepe var. Bağdat Caddesi’nin her caddesinde en az üç inşaat. Eskilerin yenilenmesi iyi ama bu durum öyle bir eziyet oldu ki, yaşayanları canından usandırdı. Nefes alınamaz hale gelen caddede satışlar sıkıntıya girdi. Doların yükselişi cadde ticaretini akamete uğrattı. Tüm bu olumsuzluklar caddedeki dolar fiyatlamalarını Türk lirasına ve yüzde 30 oranlarına kadar düşüşlere sebep oldu. Bu sayede de ufak kıpırdanmalar oldu ama müteahhitlerin büyük bölümü satış sıkıntısı yaşıyor.

Planlı plansızlık, Fikirtepe…

İstanbul’un ilk büyük çaplı kentsel dönüşüm bölgesi Fikirtepe’de inşaatlar bir bir yükseliyor. Yükseliyor ama Fikirtepe’de ne müteahhitler mutlu ne de yaşayanlar. Bir proje adası bir gece kondu adası yan yana. Anlaşma sağlanan adada projeler yükseliyor ama yanında terk edilmiş gecekondular.. İmza verip evini boşaltan ama inşaatı bir türlü başlayamayan adalarda hak sahipleri çaresiz. Yarım kalan projeler, devam edenler içerisinde mahkemelik olanlar bir dizi hengame devam ediyor. Bu durumda bile Kadıköy’de konut satış adedi düşüş yaşamıyor.

Kadıköy kasımda satışını artırdı

Kasım ayı konut satış verilerine baktığımızda, Ekimde yaşanan göreceli düşüş, Kasımda da devam etti. Ekim ayında 733 konut satışı gerçekleşen Kadıköy’de Kasım ayında 761 konut satıldığı açıklandı. İstanbul’un genel konut satış skoru düşüş kaydederken bazı ilçelerin satışı bu düşüşten etkilenmiyor veya çok az bir düşüş gösteriyor. Anadolu Yakasında Kadıköy bu durumda olan ilçelerden..

Ferhat Bektaş

Lüks konut ve Villa Uzmanı

ferhatbektas@projeidea.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir