Çekmeköy metronun kaymağını 5 yıl önce yedi!

Üsküdar Çekmeköy Sancaktepe metrosu olarak bilinen, Anadolu Yakasının ikinci metro hattı geçen hafta nihayet faaliyete girdi. Faaliyete girdi ama iki sene kadar rötarlı bir şekilde ve sadece yarı yarıya hizmet veriyor.

Üsküdar Çekmeköy metrosu nihayet faaliyete girdi

İstanbul gibi bir metropol şehirde, şehir içinde belki yapılan en önemli hizmet ve konut fiyatlarına en direkt şekilde etki edecek olan yatırım mutlaka ulaşım olmaktadır. Ulaşım dediysek, yol değil… İstanbul’a yol yetmez.. Metro

2011 yılından bu yanan çalışmaları devam eden Üsküdar Çekmeköy metrosu, yapılan açılışla birlikte faaliyete girdi. Üsküdar Çekmeköy Sancaktepe metrosu olarak isimlendirilen metro hattının Sancaktepe ayağı zaten sonradan projeye dahil edildi ama Üsküdar Çekmeköy arası hattın ilk proje güzergahıydı. Açıldı açılacak derken 2 yıl geçti. Açıldı ama henüz Çekmeköy’e kadar ulaşım sağlamıyor. Ümraniye Yamanevler ile Üsküdar arası çalışan metronun açılması, hat güzergahında konut fiyatlarına pozitif etki etti mi dersiniz!

Çekmeköy ve hat güzergahı, metronun kaymağını 5 yıl önce yedi

Metronun açılması ile konut piyasasına yönelik kalem oynatan haber editörleri, metronun faaliyete girmesinin konut fiyatlarına etkisini ballandırdıkları yazılar kaleme almaya başladı. Ama sahada olmayan, aktif satışta olmayan habercilerin bilmediği bir şey var… Metro hattı güzergahı ve Çekmeköy, metro projesinin pozitif etkisini 5 yıl önceden yedi. 2010-2012 yılları arasında bölgede konut satışı gerçekleştiren bizim gibi gayrimenkul danışmanları, bölgeye yeni yatırım yapmayı düşünen ama tereddüt edenlere bölgenin kazanç potansiyelini anlatıyorduk. 5-7 yıl öncesinden itibaren bölgeden oturum amaçlı veya yatırım amaçlı konut alanlar kazandı şimdiye dek. Kısaca, bölge konut yatırımcısı, metronunu kazancını yedi. Şimdiden sonra bölge stabil bir getiri sağlar; o da, diğer bütün dinamikler pozitif olursa.

Erdi Elkılıç

erdi@projeidea.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir