Birinci el satış arttı ama ipotekli satış yerinde sayıyor

Eylül ayı konut satış verilerinde dikkat çeken bir ayrıntı mevcut. Satıştaki artışı sürükleyen birinci el konut satışı iken, ipotekli konut satışında artış yok.

Eylül artışı pek çok soruya gebe

Tüik Eylül ayı verileri piyasada faaliyet gösteren herkesi şaşkına çevirdi. Türkiye çapında 140 bin konut satışı gerçekleşirken, satışı göğüsleyen birinci el satışlar ipotek yerinde sayıyor. Genel  görünümde %55-60 oranında gerçekleşen ikinci el satışlara  ve %40-45 gibi birinci el satışlar görülürken Eylülde iki kategori eşitlendi.

Eylülde 70.019 olarak gerçekleşen ikinci el satışlara karşın, 70.279 birinci el satışı gerçekleşti. Birinci el satışlarda yaşanan bu artışa rağmen ipotekli konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre %3,7 azalış kaydetti. Diğer konut satışlarında, geçen yılın aynı ayına göre %49,3 artış yaşandığı görülüyor.

Bu veriler, konut satışında birinci el satışların hakimiyetini bize gösterirken birinci el satışlarda da diğer satışın hakimiyetini, yani peşin ve senetli satışların sebep olduğu yükselişi gösterdi.

İstanbul kendi başına farklılıklar içeriyor

İstanbul’da Eylül ayında 23.471 konut satışı gerçekleştiğini bildiren Tüik rakamlarına göre toplam konut satışındaki hacmi %16,7’ye isabet ediyor. Diğer satış türündeki artış, İstanbul’da %70,6 olarak tespit edildi. Markalı konut üreticileri kategorisindeki firmalar ve orta üst segment konut üreticilerinin kendi bünyelerinde gerçekleştirdiği uygun faizli ve senetli satışların İstanbul’da daha fazla hissedildiğini söyleyebiliriz.

Tamamlanmış projelere yönelin

Gayrimenkul piyasasında, satışlarında gösterdiğinin aksine yaşanan negatif durum, Ali Ağaoğlu’nun da değindiği gibi, firmaları zora sokabilir. Konut fiyat artış hızındaki yavaşlama ile yatırımcının ilgisini kaybetmesine sebep olabilecek piyasa durumu, maketten konut alanlarda teslimlerin uzamasına sebep olabilecek bir süreci de beraberinde getirebilir. Bunu durumu belli başlı göz önündeki projelerde zaten görebiliyoruz. Paranız var ve konut almayı düşünüyorsanız, tamamlanmış projeleri önceliğinize alın.

Cemal Bayar

Proje İdea Genel Müdürü

cemalbayar@projeidea.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir