Beyoğlu’nda Gayrimenkul Danışmanlığı, Sanatkar Bir Ruh ve Eğlenceli Kişilik Gerektiriyor

İstanbul’un her konumda merkezi sayılabilecek ilçesi Beyoğlu’nda, gayrimenkul danışmanlığı yapmak için sadece gayrimenkul dinamiklerini bilmek yetmiyor; sanatkar ruhlu olmak ve Beyoğlu’nun eğlence kültürüne ayak uydurmak gerekiyor.

Beyoğlu’nun yapı ve satış durumu

Beyoğlu İstanbul’un hiç bir ilçesiyle kıyas yapılamayacak bir tarihe, kültüre, çeşitliliğe sahip. Gayrimenkul yapı  karakterine baktığımızda, belki de İstanbul’un en eski yapılarına ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği ile en az yeni yapıya sahip; kentsel dönüşüm hareketinden de en az etkilenen ilçe.

Beyoğlu‘nun aylık konut satış rakamlarına baktığımızda; İstanbul’daki konut satışı sıralamasında en son sırada yer alan Beykoz dışında, en az konut satışı olan 3 ilçeden biri konumunda. 2017 ilk yarıda 876 konut satılan Beyoğlu’nda Temmuz ayında 105 konut satışı gerçekleşti.

Beyoğlu’nun tarihi durumu, eğlence ve turizm faktörü

Bölgedeki eski yapı stoku, yeni binalardaki gibi kredilendirme şansı sunmuyor; konut değerleme işlemi yeni binalarda olduğu gibi işlemiyor. Burada bir gayrimenkul değerlemek, satıcıya veya alıcıya en doğru fiyatlama yapmak için her bir sokağın tarihini bilmek gerekiyor. Beyoğlu’nda binalar yeni oluşuna göre değil, yansıttığı tarihi vasfına göre değerleniyor. O nedenle, Beyoğlu ilçesinde gayrimenkul profesyoneli olmak için, konut satış bilgisi dışında; Beyoğlu tarihi bilmek, sanatla ilgilenmek, bölgenin eğlence kültürüne hakim olacak kadar sosyal olmak, hatta turizm bilgisine sahip olmak gerekiyor. Nitekim, İstanbul’un en marka caddesi olan İstiklal Caddesi Beyoğlu ile özdeş olmuş durumda.

Ferhat Bektaş

Proje İdea Villa Projeleri Uzmanı

ferhatbektas@projeidea.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir