Bayram Tatili Konut Satışlarında Sert Düşüşe Neden Olacak

Düne kadar süresi netlik kazanmayan Kurban Bayram tatilinin 10 gün olacağı Hükümet kanadından açıklandı.Tatil düzenlemesi ile kötü giden turizme katkı hedeflenirken, gayrimenkul gibi önemli sektörlerin işlem hacminde ise önemli düşüşe sebep olacak.

Ne çok tatilimiz var!

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması turizme ufak bir hareket kazandıracak elbette. Ama gayrimenkul sektörünün satış işlem adedine ise negatif etki yaratacak. Zaten çok fazla sayıda tatilimiz var. Tatile tatil eklemek yerine, zaten belirli bir süresi olan Kurban Bayramı tatilinde, gayrimenkul sektörü gibi bazı önemli sektörlerin olumsuz etkilenmemesi ve daha fazla işlem yapabilmesinin sağlanması gerekiyor.

Günlük 10 bin gayrimenkul satılıyor

Yaz ayı başlangıcı, mevsimsel etki ve Ramazan Bayramı gibi faktörler ile düşüş gösteren Haziran ayı konut satışlarında sonra, uzatılmış Kurban Bayramı tatili ile Ağustos ayında da sert düşüş görülebilir. Günlük ortalama 10 bin gayrimenkul alım satım gerçekleşiyor. Bunun işlemin %60 kadar kısmın konut, %40 kadarını diğer gayrimenkul türleri oluşturuyor. Tatilden Eylül ayı 1 gün, Ağustos ayı 4 gün etkilenir gibi görülüyor olabilir ama uzun tatil süresinin bireyler üzerinde etkisi ile konut satışındaki kayıp, işlem yapılamayan tatil günlerindeki matematik hesabından daha fazlasına karşılık gelecektir.

Cemal Bayar

Proje İdea Genel Müdürü

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir