Anadolu Yakası, Ekim Ayındaki Düşüşten Etkilenmedi

Ekim ayında, Eylül’e göre konut satışlarında yaşanan düşüşten Anadolu Yakası ilçeleri en az etkilendi. 

Ekim ayı konut satış verilerine baktığımızda, Türkiye’nin genelinde olduğu gibi İstanbul konut satışlarında da göreceli bir düşüş kayda geçti. İstanbul’da Eylül ayında 23.471 konut satışı gerçekleşirken Ekim ayında bu oran 20.906 olarak gerçekleşti. İlçe bazında baktığımızda ise; Anadolu Yakası ilçelerindeki düşüş, Avrupa Yakasındaki ilçelere göre daha az ve istikrarlı. Anadolu Yakasının orta noktasında bulunan ilçesi Maltepe’de; Eylül ve Ekim aylarında gerçekleşen konut satış farkı tam olarak 1 konut; evet 1 konut. Eylül ayında 602 konut satışı gerçekleşen Maltepe’de Ekim’de 601 olarak gerçekleştiği kayda geçti.

Sancaktepe ve Pendik istikrarını koruyor

Anadolu Yakasının satışta en yüksek skoru elde eden ilçesi Sancaktepe’de satışlar istikrarını koruyor. Eylül’de 1.318 satış gerçekleşen Sancaktepe’de Ekim ayında 1.013 satış gerçekleşti. Sancaktepe’den sonra satışları en iyi olan Pendik’te Ekim ayında 958 konut satışı gerçekleşti.

Kadıköy ve Kartal’da satışlar stabil

Kentsel dönüşümün merkez noktası Fikirtepe mahallesini sınırlarında bulunduran Kadıköy’de satışlar stabil ilerliyor. 2017’de geçen 10 aylık döneme baktığımızda, büyük satış farklarının yaşanmadığı görülen Kadıköy’de Ekim ayında 733 konut satıldı. Maltepe Pendik ilçeleri arasında kalan Kartal’da yapılan ofis ve residence projeleri, bölgeyi yeni iş merkezi lokasyonu olmaya adaya hale getiriyor. Özellikler E-5 karayolu istikameti üzerinde , yüksek katlı 10 taneden fazla residence, ve ofis projesi bulunuyor. Bu büyük çaplı dönüşümlerin dışında, küçük çaplı inşaatların devamı ile dönüşen Kartal’da Ekim ayında 888 adet konut satışı gerçekleşti.

Erdi Elkılıç

erdi@projeidea.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir